Dílnice itálie

Italské dálniční známky: Vše, co potřebujete vědět o cestování po italských dálnicích

Přestože nejrychlejší cestování do Itálie je dnes samozřejmě letadlem, nejedná se o nijak vzdálenou zemi, a zpravidla tak vyrážíme autem, které nabízí výrazně větší svobodu pohybu. Podobně jako při cestě do Rakouska vás možná napadá otázka, jaké dálniční známky Itálie vyžaduje, a zda je třeba pořizovat dálniční známky předem. Dál už hledat nemusíte – odpovědi naleznete v dnešním článku.

Italské dálnice a poplatky

Jaké poplatky či vignety Itálie vyžaduje patří mezi nejčastější otázky před cestou na jih. Možná vás potěšíme odpovědí, že italská autostráda není zpoplatněna dálniční známkou, jak jsme tomu zvyklí u nás či třeba u našeho jižního souseda Rakouska. Než se však začnete těšit na bezplatnou jízdu po prvotřídní dálnici, je na místě dodat, že se nevyhnete mýtným poplatkům. Ty rovněž platí v případě italské dálnice pro motocykly a další motorová vozidla, ač se cena může lišit podle typu a kategorie vozu.

italská autostráda

Kde zakoupit dálniční známku?

Vzhledem k tomu, že italské silniční známky momentálně neexistují, se připravte na platbu mýtného u mýtných bran. Mýtný poplatek dnes již můžete uhradit nejenom v hotovosti (tedy v eurech), ale také platební či tankovací kartou. V případě, že se platba kartou z nějakého důvodu nezdaří, máte patnáct dní na doplacení poplatku prostřednictvím internetu. Instrukce k případné online platbě vám budou poskytnutu přímo u mýtné brány. Výjimkou, kdy je platbu přes internet nutné provést vždy, je dálnice A36 Pedemontana Lombarda severně od Milána s tzv. free flow systémem.

Pokud na jih nemíříte na dovolenou, ale například jako řidič autobusu či kamionu, možná si kladete otázku, jak funguje Telepass v Itálii? Odpověď zní, že naprosto shodně jako v dalších evropských státech. Díky Telepassu můžete i v Itálii projet vyhrazeným jízdním pruhem a vyhnout se tak dlouhým frontám před mýtnými bránami. Telepass každý průjezd automaticky zaznamená a následně vyúčtuje.

Dálniční známky Itálie

Kolik stojí italská dálniční známka

Vzhledem k tomu, že univerzální dálniční poplatky Itálie nemá, je třeba při plánování trasy myslet na ceny mýtného, které se na různých trasách mohou lišit. Rozdílná cena je rovněž pro automobily a motocykly. Zároveň počítejte s tím, že jinou cenu si připravily italské dálnice pro karavany – výsledná částka je počítána podle počtu náprav. Cenu může zvýšit také fakt, že váš karavan vzhledem k výšce pravděpodobně nebude spadat do kategorie vozu A s horním limitem 1,3 metru.

S ohledem na to, že cena mýtného závisí na počtu ujetých kilometrů, nelze přesně říci, kolik vás bude stát. Alespoň orientační cenu mýta si můžete spočítat pomocí online plánovače trasy na oficiálním webu www.autostrada.it. Pro představu však můžeme uvést, že za přejezd po dálnici mezi Tarvisiem a Benátkami zaplatíte necelých 19 euro. Pokud se chcete poplatkům vyhnout, můžete samozřejmě jet po menších rychlostních cestách, mnohem rychlejší volbou však bude výběr té nejlepší trasy pro cestování po italských dálnicích, která vás dovede k cíli bez zbytečných zajížděk.

Druhy dálničních známek

Kromě klasického mýta při cestování po dálnicích Itálie zpoplatňuje také průjezd některými horskými tunely. Ty se nacházejí zejména na hranicích s okolními státy. V případě, že jedete vozidlem kategorie A, jsou ceny za průjezd tunelem následující:

  • Brenner motorway (Itálie/Rakousko) – 10,5 EURO
  • Great St. Bernard Tunnel (Itálie/Chorvatsko) – 27,80 EURO
  • Mont Blanc Tunnel (Itálie/Francie) – 47,40 EURO
  • Tunnel du Fréjus (Itálie/Francie) – 47,40 EURO

Jak používat dálniční známku

Jak již bylo několikrát řečeno, dálniční známka není v Itálii povinná, a nemusíte si tak dělat hlavu s jejím nalepováním na čelní sklo. Pokud si chcete ušetřit starosti se zpětnou platbou mýtného po internetu, nezapomeňte s sebou přibalit alespoň nějakou hotovost pro případ, že by nefungovala platba kartou. Ačkoliv je dnes k dispozici prakticky na všech mýtných branách, technika zkrátka někdy trochu pozlobí.

Pokuty

A na případné doplacení mýtného si skutečně dejte pozor – přestože může být snadné na malý nedoplatek zapomenout, po překročení lhůty patnácti dnů vám začnou naskakovat sankce. Při jejich nedoplacení dříve či později dojde k jejich vymáhání, a to nejen při vaší další návštěvě Itálie, ale také v České republice.

Pozor však dejte i na klasické přestupky. Nejen, že v případě porušení dopravních pravidel zaplatíte pěkně tučnou pokutu, ale počítat můžete také se ztrátou bodů. Ačkoliv vybodování nijak neovlivní vaše řidičské oprávnění v České republice, v Itálii můžete dostat až dvouletý zákaz řízení.

A jaké jsou nejčastější důvody k pokutě? Kromě klasického překročení rychlosti si dejte pozor na italské dálnice v zimě, kdy je podobně jako u nás vyžadována zimní pneu. A přestože je Itálie k alkoholu za volantem mírně tolerantnější, při překročení limitu 0,5 promile se při zastavení policejní hlídkou pravděpodobně pěkně plácnete přes peněženku.

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení post

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru