Pokud každoročně nedočkavě čekáte na první sníh, vaše lyžařská výbava je pravděpodobně v bezchybném stavu a připravená na první sjezd letošního roku. Možná však s lyžováním teprve začínáte, či jste zkrátka na pár let dali lyže „k ledu“. Pojďme si proto připomenout, co by ve vaší výbavě na lyže rozhodně nemělo chybět.
Lyžařská helma
Když se řekne základ lyžařské výbavy, nejspíš si vybavíte lyže. Troufáme si vás však vyvést z omylu – každý nadšený lyžař by měl ve své výbavě mít především kvalitní lyžařskou helmu. Dávno jsou pryč doby, kdy ji na svahu měly primárně děti. Lyžování díky moderním technologiím i novým lyžařským technikám zkrátka neustále zrychluje, s čímž narůstá i riziko zranění. Nezapomeňte proto před prvním výletem za lyžováním, ať už v rámci českých kopců či Alp, zkontrolovat stav své lyžařské helmy.
Ať už se rozhodnete pro celoskořepinovou či poloskořepinovou variantu, vždy se ujistěte, že vám helma dokonale sedí. Pokud jste v minulé sezóně při kolizi na lyžích utržili silnější ránu do hlavy, není na škodu helmu vyměnit za novou, a ti v případě, že nejeví viditelné známky poškození.
Lyžařské brýle
S nákupem lyžařské helmy je vhodné spojit také pořízení lyžařských brýlí, které by měly na helmu pasovat. Přestože někteří lyžaři dávají přednost lyžování bez ochranných lyžařských brýlí, mají při tomto oblíbeném zimním sportu své místo. Nejen, že vám ochrání zrak před odletujícím ledem či sněhovými vločkami, ale také zlepšují viditelnost na jasném slunci, kdy vás mohou paprsky odražené od bílé sněhové plochy oslepovat.
Sluneční brýle
Pokud vám nejsou klasické lyžařské brýle příliš pohodlné, je vám v nich horko, či si je zkrátka rádi mezi sjezdy sundáte, vhodnou investicí jsou také kvalitní sluneční brýle. Přestože si škodlivé UV paprsky, které mohou poškodit náš zrak, spojujeme spíše s letní dovolenou v tropech, v zimně je UV záření překvapivě až o 90 % silnější. Opět platí, že bychom sluneční brýle měli vybírat s ohledem na lyžařskou helmu tak, aby chránily za všech úhlu naše oči a zároveň nikde netlačily.
Termoprádlo
Určitě jste někdy slyšeli rčení, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. V případě termoprádla to platí dvojnásob – kvalitní termoprádlo dokáže nejen zahřát i v hluboce mínusových teplotách, ale především od těla odvádí pot a vlhkost. Právě zchladnutí potu po náročném sjezdu je nejčastějším důvodem, proč začneme na lanovce mrznout a domů si z lyžařské výpravy přivezeme namísto skvělých zážitků rýmu a nachlazení.
Pokud neváháte investovat do svého pohodlí vyšší částku, spíš než na umělé materiály vsaďte na merino vlnu. Ta nejen dokonale izoluje a odvádí pot, ale zároveň omezuje vznik zápachu. Je už jen na vás, zda sáhnete po termoprádle s dlouhým či krátkým rukávem, případně ve formě overalu, který před prochladnutím ochrání i vaše ledviny.
Základní vrstva oblečení
Termoprádlem to správné zimní vrstvení teprve začíná. Zejména pokud jste zvolili termoprádlo s krátkým rukávem či nohavicemi, je vhodné ho doplnit další prodyšnou vrstvou podobě trička s dlouhým rukávem či spodků s dlouhou nohavicí. Oblíbené jsou zejména funkční materiály, které izolují, odvádějí pot a zároveň nijak neomezují pohyblivost díky vysoké elasticitě.
Mezivrstva
Mezivrstva by měla izolovat především před ztrátou tělesné teploty, stále je však poměrně důležitá vysoká prodyšnost a odvod vlhkosti. Zatímco dříve patřil mezi nejpopulárnější materiály zejména fleece, dnes se můžeme setkat s mikinami se speciálními zónami z různých materiálů. Vyhněte se především příliš tlustým mikinám, které příliš dobře neodvádí pot a navíc vás mohou omezovat v pohybu.
Lyžařské ponožky
Přestože vás možná láká obléct si obyčejné vysoké ponožky, které nosíte v průběhu celého roku, pragmatickou investicí jsou speciální lyžařské ponožky. Ty jsou totiž vyrobeny ze speciálních prodyšných materiálu s ideálními termoizolačními vlastnostmi a zpravidla disponují také polstrováním (zesílenými oblastmi), které pomáhají zmírňovat otlaky od lyžařských bot.
Pozornost věnujte nejen materiálům, ale také velikosti. Pokud máte hraniční velikost nohy, sáhněte spíše po menší velikosti ponožek – příliš velká velikost by mohla vést ke shrnování ponožky během lyžování a vzniku nepříjemných otlaků.
Lyžařská bunda
Poměrně zásadní je také výběr poslední vrstvy, tedy lyžařské bundy. Stejně jako v případě ostatních vrstev platí, že by vás měla nejen udržet v teple, ale taký „dýchat“ a odvádět vlhkost od těla. Zkrátka a dobře byste se v lyžařské bundě rozhodně neměli potit. A asi není třeba dodávat, že lyžařská bunda musí být nepromokavá, větruvzdorná a dostatečně lehká. Zároveň je důležité, aby vás svým střihem či použitými materiály nijak neomezovala v pohybu. Vhod přijde rovněž kapsa na skipas a dostatečně sněhový límec, který při pádu zabrání vniknutí sněhu pod bundu.
Lyžařské kalhoty
Podobné faktory vezměte v potaz i při nákupu lyžařských kalhot. Samozřejmostí by měla být nepromokavost a odolnost větru, vysoká prodyšnost a samozřejmě schopnost tepelné izolace. Vybírat zpravidla můžeme mezi lehčími a zateplenými modely – pokud jste zimomřiví či rádi vyrážíte na lyže i za nepříznivého počasí, lepší volbou budou zateplené kalhoty. Z hlediska pádu jistě oceníte protisněhové manžety a kšandy. Opět platí, že by vám lyžařské kalhoty měly dokonale padnout a nesmí vás nijak omezovat v pohybu.
Lyžařské rukavice
Přestože se může zdát pořízení lyžařských rukavic jako samozřejmost, bohužel mnoho lyžařů nosí rukavice, které svému účelu příliš neslouží. Nejčastější chybou je nevhodně zvolená velikost – rukavice by sice měly přesně sedět, ale rozhodně vás nesmí omezovat v pohybu. Pohyblivost ruky ovlivňuje volba mezi prstovými rukavicemi a palčáky, případně kompromis v podobě kombinace obou typů.
Při běžném zimním lyžování si zpravidla vystačíte se zateplenými rukavicemi; pokud vám však mnohdy mrznou prsty, vyzkoušet můžete vyhřívané rukavice, které jsou vyhřívané pomocí baterie umístněné přímo v rukavici.
Lyžařské boty
Základní oblečení na lyže máte, přichází čas na nákladnější položky. Základem jsou především správně zvolené lyžařské boty, ve kterých budete v pohodlí i při celodenním lyžování. Pokud nejste profesionálové či skutečně pokročilí lyžaři, rovnou se vyhněte závodním modelům. Ty disponují tvrdším skeletem, což v praxi znamená především menší pohodlí a sníženou tepelnou izolaci. Zkrátka nic na celodenní lyžování.
Kromě tvrdosti boty je poměrně zásadní také velikosti. Lyžařské boty jsou číslované na základě délky chodidla v centimetrech, a prvním krokem by tak mělo být změření chodidla. K výsledku následně připočtěte půlcentimetrovou rezervu.
Při nákupu lyžařských bot není na škodu zvážit, zda nepořídit vak na lyžáky. Ač se může zdát jako zbytečná investice, ochrání vaše lyžařské boty před poškozením a usnadní jejich přenášení – co si budeme povídat, lyžáky nejsou právě nejlehčí součástí lyžařské výbavy.
Lyžařské hole
Přestože stále větší množství lyžařů dává přednost jízdě bez holí, lyžařské hůlky jsou stále považovány za obvyklou součást lyžařské výbavy. Při jejich výběru věnujte pozornost především jejich délce – hole by měly být přibližně o půl metrů kratší, než je vaše výška, respektive by vaše ruka měla svírat pravý úhel v lokti.
Aby byla jízda co nejkomfortnější, nezapomeňte zvážit také materiál, ze kterého jsou lyžařské hole vyrobeny. Z hlediska váhy je oblíbený hlavně hliník, mnohem větší a pevností se však mohou pochlubit kompozitové hole. Pokud hledáte nejnižší možnou hmotnost, zapátrejte mezi nabídkou sjezdových holí z karbonu.
Lyže
Konečně se dostáváme k tomu nejzásadnějšími – samotným lyžím. Jejich výběr není tak snadný, jak by se na první pohled mohlo zdát, a rozhodně tak doporučujeme konzultaci s odborníkem. V potaz totiž musíme brát nejen délku lyží, ale například také svou pokročilost, terén, na kterém se chystáme lyžovat, či lyžařský styl. Volbu lyží ovlivňuje také upřednostňovaný styl a technika jízdy.
Vázaní na lyže
S výběrem lyží souvisí také výběr vázání. Základním kritériem je především hmotnost lyžaře, respektive rozsah vypínacích sil. S těmi souvisí také naše lyžařské zkušenosti – pokud patříte mezi zkušené lyžaře, budete potřebovat vázání s vyšší vypínací silou než naprostý začátečník, a to bez ohledu na váhu. Zvážit však nezapomeňte také styl a techniku jízdy apod.
Vak na lyže
Pokud vás nebaví tahat mokré lyže na rameni a zároveň chcete, aby vydržely v co nejlepším stavu, pořiďte si kvalitní vak na lyže. K dostání jsou dnes jak modely pro pouze jeden pár lyží, tak více. Při výběru zohledněte především délku lyží a kvalitu materiálu. Přestože může být lákavé sáhnout po nejlevnějším modelu, vězte, že při častějším používání vám vah příliš dlouho nevydrží.
Lyžařský páteřák
Chránič páteře neboli páteřák byl mnoho let součástí především výbavy snowboardistů. Jelikož jsou však úrazy trupu nejčastějším důsledkem kolize na lyžích, jeho pořízení rozhodně stojí za zvážení. Setkat se můžeme zejména s tvrdými páteřáky, stále častěji se však objevují také měkké chrániče páteře, které jsou lehčí a pohodlnější na nošení. Především v případě tvrdých páteřáků se zaměřte na dostatečné odvětrávání, aby nedošlo k nadbytečnému pocení zad a následnému prochladnutí.